B84142B0025R000
DigiKey Part Number
495-75980-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B84142B0025R000
Description
LINE FILTER 250VAC/VDC 25A CHASS
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 25 A 250V 250V 50 ~ 60Hz Two Stage Terminal Block, Threaded Post (M6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B84142B0025R000 Models
Category
Voltage - Rated AC
250V
Manufacturer
TDK
Current
25 A
Series
Frequency - Operating
50 ~ 60Hz
Packaging
Box
Applications
Inverters, Power Drive Systems
Part Status
Active
Approval Agency
ENEC
Filter Type
Single Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Two Stage
Termination Style
Terminal Block, Threaded Post (M6)
Voltage - Rated DC
250V