B82801A0214A050
DigiKey Part Number
495-4038-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82801A0214A050
Description
CURR SENSE XFMR 1:50 SMD
Customer Reference
Detailed Description
1:50 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 2.5mOhm Primary, 2.2Ohm Secondary 205 µH Surface Mount
Category
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:50
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR)
2.5mOhm Primary, 2.2Ohm Secondary
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.138" L x 0.185" W (3.50mm x 4.70mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Termination Style
J Lead
Type
Invasive
Weight
0.006 oz (0.17 g)
Inductance
205 µH