B82442A1222K000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2.601
Datasheet
2.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 48mOhm Max 2-SMD, J-Lead
2220 (5750 Metric)
B82442A1222K000
DigiKey Part Number
495-1774-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82442A1222K000
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 48 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B82442A1222K000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
48mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
42MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)