B82442A1102K000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 18.003
Datasheet
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 24mOhm Max 2-SMD, J-Lead
2220 (5750 Metric)
B82442A1102K000
DigiKey Part Number
495-1769-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82442A1102K000
Description
FIXED IND 1UH 1.8A 24 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B82442A1102K000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
95MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Tolerance
±10%
Supplier Device Package
2220 (5650 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)