B81123C1102M003
DigiKey Part Number
495-B81123C1102M003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B81123C1102M003
Description
CAP FILM 1000PF 500VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B81123C1102M003 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
500V