B78108E1332K000
DigiKey Part Number
495-B78108E1332K000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B78108E1332K000CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B78108E1332K000
Description
FIXED IND 3.3UH 3.05A 73 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.05 A 73mOhm Max Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B78108E1332K000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.25A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
73mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Q @ Freq
45 @ 7.96MHz
Part Status
Last Time Buy
Frequency - Self Resonant
75MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Inductance
Mounting Type
Through Hole
Tolerance
±10%
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.374" L (4.00mm x 9.50mm)