B72724A8151V062
DigiKey Part Number
495-3429-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-3429-1-ND - Cut Tape (CT)
495-3429-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72724A8151V062
Description
VARISTOR 150V 1A 0612
Detailed Description
150 V 1 A Varistor 4 Circuit Surface Mount, MLCV 0612 (1632 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72724A8151V062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
180 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
1 A
Series
Energy
0.03J
Capacitance @ Frequency
5 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
16 V
Varistor Voltage (Min)
120 V
Package / Case
0612 (1632 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
150 V