B72580E0170K062
DigiKey Part Number
495-B72580E0170K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72580E0170K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72580E0170K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72580E0170K062
Description
VARISTOR 27V 800A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 800 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
B72580E0170K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
800 A
Energy
2.7J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
4000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
17 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
22 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Max)
29.7 V