B72530T6400K062 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72530T6400K062 |
Description | VARISTOR 72V 1KA 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 72 V 1 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72530T6400K062 Models |
Category | Varistor Voltage (Max) 79.2 V |
Manufacturer TDK | Current - Surge 1 kA |
Series | Energy 4J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 2000 pF @ 1 kHz |
Maximum AC Volts 40 V | Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 58 V | Mounting Type Surface Mount |
Varistor Voltage (Min) 64.8 V | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 72 V |