B72530T6250K062
DigiKey Part Number
495-B72530T6250K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530T6250K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530T6250K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530T6250K062
Description
VARISTOR 44.5V 1.5KA 1210
Detailed Description
44.5 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72530T6250K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
48.95 V
Current - Surge
1.5 kA
Series
Energy
4J
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
25 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
36 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
40.05 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
44.5 V