B72530G1140S862
DigiKey Part Number
495-B72530G1140S862TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530G1140S862CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530G1140S862DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530G1140S862
Description
AECQ200,VW80808-2, 400A,16V,1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530G1140S862 Models
Category
Current - Surge
400 A
Energy
1.6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
3600 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Maximum AC Volts
14 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
16 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
22 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Max)
27 V