B72520T0600K062
DigiKey Part Number
495-7103-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7103-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7103-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520T0600K062
Description
VARISTOR 100V 100A 1206
Detailed Description
100 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.7J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
90 V
Varistor Voltage (Typ)
100 V