B72520T0500K062
DigiKey Part Number
495-7467-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7467-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7467-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520T0500K062
Description
VARISTOR 82V 100A 1206
Detailed Description
82 V 100 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Current - Surge
100 A
Series
Energy
0.6J
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Varistor Voltage (Typ)
82 V