B72500D0160H060
B72500D0160H060
DigiKey Part Number
495-B72500D0160H060TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72500D0160H060CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72500D0160H060DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72500D0160H060
Description
VARISTOR 65V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72500D0160H060 Models
Category
Varistor Voltage (Min)
65 V
Manufacturer
TDK
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
5 pF @ 1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum DC Volts
16 V