B72220W2321K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 450
Datasheet
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 23mm
TDK EPCOS ThermoFuse Varistors | Digi-Key Daily
B72220W2321K101
DigiKey Part Number
495-77238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220W2321K101
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 23MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72220W2321K101 Models
Category
Current - Surge
10 kA
Energy
273J
Capacitance @ Frequency
720 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 23mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V