B72220S0251K101
DigiKey Part Number
495-2404-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72220S0251K101
Description
VARISTOR 390V 8KA DISC 20MM
Detailed Description
390 V 8 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
EDA/CAD Models
B72220S0251K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
8 kA
Series
Energy
140J
Capacitance @ Frequency
940 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V