B72214T2321K105 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-7253-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B72214T2321K105 |
Description | VARISTOR 510V 6KA 3SIP |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 510 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole 3-SIP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B72214T2321K105 Models |
Category | Current - Surge 6 kA |
Manufacturer TDK | Energy 136J |
Series | Number of Circuits 1 |
Packaging Tray | Capacitance @ Frequency 370 pF @ 1 kHz |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Maximum AC Volts 320 V | Features Thermally Protected |
Maximum DC Volts 420 V | Mounting Type Through Hole |
Varistor Voltage (Min) 459 V | Package / Case 3-SIP |
Varistor Voltage (Typ) 510 V | Base Product Number |
Varistor Voltage (Max) 561 V |