B72214S0500K101
DigiKey Part Number
495-4435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0500K101
Description
VARISTOR 82V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
82 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72214S0500K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
90.2 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
15J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
73.8 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V