B72214S0321K501
DigiKey Part Number
495-76435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214S0321K501
Description
VARISTOR 510V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
510 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
84J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
370 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V