B72210S0151K162 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 7.768
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 7.049
Datasheet
Image for B72210S0151K162 is not available
B72210S0151K162
DigiKey Part Number
495-77577-1-ND - Cut Tape (CT)
495-77577-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S0151K162
Description
VARISTOR 240V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
240 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
24J
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
430 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V