B72210P2681K101
DigiKey Part Number
495-76220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210P2681K101
Description
VARISTOR 1.1KV 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
1.1 kV 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210P2681K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
115J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
135 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
895 V
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV