B72210P2321K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.913
Datasheet
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
B72210P2321K101
DigiKey Part Number
495-4290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210P2321K101
Description
VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B72210P2321K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
72J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
265 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-45°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V