B72207S0200K106 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 18.473
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 718
Image for B72207S0200K106 is not available
B72207S0200K106
DigiKey Part Number
495-B72207S0200K106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S0200K106
Description
VARISTOR 33V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
36.3 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.3J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
20 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
26 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
29.7 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
33 V