B65805C0315A048
DigiKey Part Number
495-B65805C0315A048-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65805C0315A048
Description
FERRITE CORE RM 315NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 0.575" (14.60mm) Length 0.268" (6.80mm) Width Diameter 0.207" (5.25mm) Height
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B65805C0315A048 Models
Category
Gap
Gapped
Effective Permeability (µe)
251.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.0
Packaging
Tape & Box (TB)
Effective Length (le) mm
20.8
Effective Area (Ae) mm²
20.8
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
433.0
Supplier Device Package
RM 5
Material
N48
Height
0.207" (5.25mm)
Inductance Factor (Al)
315 nH
Length
0.575" (14.60mm)
Tolerance
±3%
Width
0.268" (6.80mm)