B57861S0202J040
DigiKey Part Number
495-B57861S0202J040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57861S0202J040
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3560K BEAD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 2k Bead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57861S0202J040 Models
Category
B25/100
3560K
Manufacturer
TDK
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Power - Max
60 mW
Packaging
Bulk
Length - Lead Wire
1.71" (43.50mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Resistance in Ohms @ 25°C
2k
Grade
Automotive
Resistance Tolerance
±5%
Qualification
AEC-Q200
B Value Tolerance
±1%