B57235S0100M051
DigiKey Part Number
495-B57235S0100M051TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B57235S0100M051CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B57235S0100M051
Description
ICL 10 OHM 20% 3A 9.5MM
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±20% 3 A 0.374" (9.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B57235S0100M051 Models
Tolerance
±20%
Current - Steady State Max
3 A
Series
Diameter
0.374" (9.50mm)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Approval Agency
CQC, UL, VDE
R @ 25°C
10 Ohms