B43743B9568M600 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B43743B9568M600-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B43743B9568M600 |
Description | SCREW TERMINALS 5600UF 400V |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.6 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 16mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 23.4 mA @ 100 Hz |
Part Status Active | Impedance 26 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 1.248" (31.70mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm) |
Voltage - Rated 400 V | Height - Seated (Max) 4.764" (121.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Screw Terminals |