B43713B6228M000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B43713B6228M000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B43713B6228M000 |
Description | CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2200 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 10 A @ 100 Hz |
Part Status Active | Impedance 75 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 1.248" (31.70mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm) |
Voltage - Rated 500 V | Height - Seated (Max) 3.846" (97.70mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can - Screw Terminals |