B43705B5338M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 32
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
3300 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 34mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
TDK Corporation Compact Screw Terminal Series│Digi-Key Daily
B43705B5338M000
DigiKey Part Number
495-7277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43705B5338M000
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.1 A @ 100 Hz
Impedance
55 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
34mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C