B43703B9568M000
DigiKey Part Number
495-B43703B9568M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703B9568M000
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
16.4 A @ 100 Hz
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.248" (31.70mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.028" Dia (76.90mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.201" (106.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C