B43649A6477M057 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
470 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43649A6477M057
DigiKey Part Number
495-B43649A6477M057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43649A6477M057
Description
LARGE SIZE SNAP-IN 470UF 500V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
2.09 A @ 120 Hz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
170mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C