B43644E5477M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 56
Datasheet
Nichicon
In Stock: 0
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
B43644E5477M000
DigiKey Part Number
B43644E5477M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644E5477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.23 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C