B43644A2567M060 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-B43644A2567M060-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B43644A2567M060 |
Description | SNAP-IN 560UF 200V |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 560 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 170mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B43644A2567M060 Models |
Category | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 1.64 A @ 100 Hz |
Part Status Active | Impedance 260 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.394" (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm) |
Voltage - Rated 200 V | Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 170mOhm @ 100Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - Snap-In |