B43643B9827M050
DigiKey Part Number
495-B43643B9827M050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43643B9827M050
Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
820 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 130mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43643B9827M050 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.25 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C