B43642A9227M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 514
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Image for B43642A9227M000 is not available
B43642A9227M000
DigiKey Part Number
B43642A9227M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A9227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 450mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.07 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C