B43642A5277M000
DigiKey Part Number
B43642A5277M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43642A5277M000
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 310mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.41 A @ 100 Hz
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
310mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C