B43634A5477M000
DigiKey Part Number
495-77488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43634A5477M000
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 230mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.84 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
230mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 85°C