B43547A6397M000
DigiKey Part Number
B43547A6397M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43547A6397M000
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.26 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C