B43545B5187M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 500mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
B43545B5187M000
DigiKey Part Number
B43545B5187M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43545B5187M000
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.29 A @ 100 Hz
Impedance
760 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C