B43544F5227M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 295
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 240
Datasheet
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 1.200
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1.609
Rubycon
Rubycon
In Stock: 102
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 344
Nichicon
Nichicon
In Stock: 189
Surge
Surge
220 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 460mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43544F5227M000
DigiKey Part Number
495-B43544F5227M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43544F5227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.57 A @ 100 Hz
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
460mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C