B43509B9477M060
DigiKey Part Number
495-B43509B9477M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43509B9477M060
Description
SNAP-IN 470UF 400V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 110mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43509B9477M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.97 A @ 100 Hz
Impedance
280 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C