B43509A9397M000
DigiKey Part Number
495-B43509A9397M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43509A9397M000
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 210mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.83 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
310 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
210mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C