B43508B5397M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 14
In Stock: 221
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 320mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508B5397M000
DigiKey Part Number
B43508B5397M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508B5397M000
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.63 A @ 100 Hz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
450 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
320mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C