B43508B5337M000
DigiKey Part Number
495-6323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508B5337M000
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 370mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.56 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
370mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C