B43508B5187M062 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 680mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
B43508B5187M062
DigiKey Part Number
B43508B5187M062-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43508B5187M062
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
970 mA @ 100 Hz
Impedance
960 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
680mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C