B43505A9227M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 295
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 0
220 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 400mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
ALU_Snap-in
B43505A9227M000
DigiKey Part Number
495-6273-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43505A9227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 100 Hz
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C