B41888D3228M000
DigiKey Part Number
495-B41888D3228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888D3228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 41mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41888D3228M000 Models
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Impedance
39 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C