B41888C7108M000
DigiKey Part Number
495-6060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888C7108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 30mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41888C7108M000 Models
Ripple Current @ High Frequency
2.459 A @ 100 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C