B41858C7227M000
DigiKey Part Number
495-6002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C7227M000
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 129mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41858C7227M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
746 mA @ 100 kHz
Impedance
113 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
129mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C