B40910A7277M100
DigiKey Part Number
495-B40910A7277M100TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B40910A7277M100CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B40910A7277M100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40910A7277M100
Description
CAP ALUM POLY HYB 270UF 35V SMD
Detailed Description
270 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
TDK
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Ripple Current @ High Frequency
4.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
270 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C